Przejdź do treści

Na udane wakacje składa się wiele czynników. Przede wszystkim chcemy … odpocząć !  Jak odpoczywamy najczęściej? Leżymy na leżaku, zwiedzamy ciekawe miejsca, odreagowujemy poprzez wysiłek fizyczny. Każdy turysta czy podróżnik wybiera miejsca nowe lub wraca do tych ulubionych. Wyszukanie odpowiedniego miejsca z pożądanymi przez nas atrakcjami to wydawałoby się najtrudniejszy wybór. Na pomoc przychodzą zawsze miłośnicy turystyki, specjaliści od wakacji i doradcy wakacyjni z biura podróży IDEAL Travel. W tym artykule chcielibyśmy zwrócić uwagę i pomóc Wam w wyborze wakacji. Gdzie wyjechać? W jakim okresie? Samolotem, autokarem czy własnym autem? Dzisiaj skupimy się na hotelach – hotel hotelowi nierówny. Podróże mogą być różne tak samo jak różne mogą być hotele. Jaki hotel wybrać? Na co zwrócić uwagę? Dokładne sprecyzowanie i analiza potrzeb wypoczynkowych naszych klientów pozwoli Wam spędzić naprawdę udany urlop, dzięki któremu cała podróż zostanie uznana za satysfakcjonującą i wrócicie do codzienności wypoczęci i zregenerowani.

Jaki hotel wybrać?

W zależności od pory roku wybieramy hotele w letnich kurortach lub zimowych resortach. Warto zwrócić uwagę na odległość np. od plaży, miasta lub miasteczka, stoku narciarskiego, ruchliwej ulicy, barów, restauracji czy odległości od lotniska. Tutaj trzeba zawsze postawić pytanie – na czym nam zależy?  Jeśli jesteśmy typem odkrywcy to nie będziemy zwracać uwagi na sam obiekt noclegowy, a raczej na ilość atrakcji w okolicy, do których dotrzemy samodzielnie lub udamy się na zorganizowaną wycieczkę z przewodnikiem turystycznym. Jeśli nie interesuje nas zwiedzanie, a wolimy błogi wypoczynek to koniecznie musimy wybrać hotel, który zaoferuje nam to co jest potrzebne do szczęścia dla typowego wakacyjnego leniuszka :). 

  • Odległość od stoku narciarskiego czy plaży i jej rodzaju – piaszczysta, żwirowa lub kamienista – na to najczęściej zwracają uwagę turyści.
  • Liczba basenów oraz zjeżdżalnie, aqua parki i brodziki dla najmłodszych – o ile podróżujemy z dziećmi to podstawa wyjazdów rodzinnych.
  • Opcje wyżywienia – popularność all inclusive, ultra all inclusive czy premium all inclusive – to oszczędność czasu na poszukiwaniu posiłków.
  • Lody dla dzieci, kids menu, burgery, gofry – to kolejny argument dla poszukiwaczy udanych rodzinnych wakacji.
  • itd…

Błogie wakacje to też mnóstwo uśmiechu – wiele wakacyjnych obiektów zapewnia kalejdoskop rozrywek, do których należą: zajęcia sportowe i animacje dla dzieci i dorosłych. W takich obiektach nasze pociechy mogą praktycznie przez większość dnia przebywać pod okiem animatorów lub opiekunów, mogą uczyć się i bawić, a wieczorem potańczyć w mini disco. Dorośli mogą skorzystać ze sportów plażowych czy wodnych. Zumba, joga, stretching, piłka siatkowa, tenis, aqua aerobik to najczęściej spotykane grupowe aktywności dla gości hotelowych. Wieczorne pokazy artystyczne, występy czy kabarety pozwalają na relaks przy drinku, a potem to już tylko dancing albo dyskoteka ! 🙂

Hotele resortowe (resorty) to wielkoobszarowe obiekty. W nich nie można się nudzić, ilość atrakcji, personelu, zabaw, restauracji pozwalają każdego dnia robić coś innego. Hotele tętniące życiem często przez całą dobę lub do późnych godzin nocnych – te miejsca wybierają osoby lubiące zabawę i jeszcze raz zabawę. W tych miejscach ciszę odnajdziemy w swoim pokoju lub w strefie ciszy albo w SPA.

Hotel typu „resort” – źródło: www.slonceplaza.pl

Faktem jest, że duże hotele oferują więcej i wszystko w nich jest bardziej intensywne. W IDEAL Travel wiemy, że nie samą rozrywką człowiek żyje. W związku z tym mamy dla naszych klientów szeroki wybór hoteli kameralnych, butikowych, w spokojnych okolicach, a nawet hotele tylko dla dorosłych. Małe kameralne hotele to często oazy spokoju, nostalgicznego wypoczynku bez głośnej muzyki i gwaru zabaw. Coraz częściej klienci szukają hoteli „na uboczu”- bliżej przyrody, w lagunie – chcemy kontaktu z przyrodą, z ekologią, bez betonu. Zielone hotele – skąpane w lesie piniowym czy w gaju oliwnym, świergot ptaków o poranku – dla miłośników natury to będzie strzał w dziesiątkę. Hotele butikowe często prowadzone przez gospodarzy i ich rodziny – kilka lub kilkanaście pokoi – prawdziwa kameralność, dbałość o szczegóły i sielanka – tutaj czujemy się jak w domu – spokój, cisza. Takie miejsca są dla kogoś kto lubi na urlopie poczytać książki, skupić się na nieformalnej atmosferze i stać się częścią „hotelu-domu” gdzie wszystko jest na wyciągniecie ręki  – bez „pompy” i masowości. 

Sprawdzamypodroze.pl
Hotel typu butikowego – źródło: www.slonceplaza.pl

Hotel hotelowi nierówny.

Turyści, którzy już wiedzą na jakieg typu wakacje pojadą często pytają czy dany hotel jest dobry, bardzo dobry i czy oferuje to czego oczekują. Hotele na całym świecie podlegają kategoryzacji. W bazie ofert biur podróży znajdziemy więc: apartamenty, motele, hostele, kampingi czy hotele. Te ostatnie są właśnie skategoryzowane przy pomocy gwiazdek, a prestiż obiektu określa ich liczba od 1* do 5*. Czym rożni się hotel 3* od hotelu 5*? Co oferują hotele apartamentowe od pensjonatów? Nasza krótka subiektywna ocena poniżej.

Prawidłowy wybór właściwego obiektu noclegowego pozwoli nam spędzić wakacje takie jakie chcemy albo o jakich marzymy !

  • Hotele 1-2* to hotele ekonomiczne, dla osób, którym zależy tylko na usłudze pokoju i noclegu. Na próżno szukać w nich bogatego bufetu czy usług wliczonych w cenę pobytu, raczej nie znajdziemy w nich basenów i restauracji. Ich funkcja to tylko i aż pokój + nocleg + śniadanie. Polecamy je dla osób chcących zwiedzać i być poza hotelem.
  • Hotele 3* to hotele oferujące podstawowy standard. W takich hotelach często postawiono na minimalizm dostępnych usług, wyposażenia pokoju. Posiadają skromne zaplecze usługowe czy rozrywkowe. O ile posiadają basen (to będzie to jeden), siłownię czy jedną restaurację lub bar a’la carte to raczej wszystko co uda nam się w nim znaleźć.
  • Hotele 4* oferują i powinny oferować podstawowy bardzo dobry standard wypoczynku(noclegu), posiadać rozszerzony wachlarz dostępnych usług w cenie lub na żądanie. W tych obiektach śmiało można planować już wakacje typowo pobytowe, gdzie „coś się dzieje”, a wypoczynek będzie dla pary czy rodziny bardzo przyzwoity.
  • Hotele 5* to hotele bardzo wysokiej klasy, oferujące wysoki standard noclegu, bogato wyposażony pokój, mnogość usług dodatkowych w tym atrakcje – baseny, spa, restauracje, bary, obsługę hotelową, bagażową itp. Hotele 5* wybierają klienci ceniący beztroskie i luksusowe wakacje, wysoką jakość usług, duży wybór posiłków, różnego rodzaju rozrywki czy prestiż hotelu 5*. 
Przykładowy pokój w starszym hotelu 3* w Grecji – źródło www.sprawdzamypodroze.pl
Przykładowy pokój w nowszym hotelu 3* w Grecji – źródło www.sprawdzamypodroze.pl

Ilość gwiazdek nie musi iść w parze z ceną hotelu. Zdarza się, że w tej samej miejscowości hotel 3* będzie droższy od hotelu 5*. Dlaczego tak jest? O tym decyduje często położenie – hotel 3* może być przy samej plaży, a 5* hotel może nie mieć dostępu do morza i być od niego oddalony nawet o 1 czy 2 kilometry. 

W zależności od lokalizacji i typu hotelu (miejski lub biznesowy lub wakacyjny) porównanie standardu „3*” z „5*” może być inne. Hotel miejski 3* z pewnością nie będzie posiadał basenu, a 4- lub 5- gwiazdkowy taki basen lub spa mieć raczej powinien. Dużym zaskoczeniem dla klientów jest często brak balkonów w hotelach miejskich i to nie ważne czy 3 czy 5. gwiazdkowych. Wynika to z konieczności zachowania ciszy, wymogów budowlanych i głównie bezpieczeństwa pobytu. Z kolei w hotelach wakacyjnych w kurortach plażowych – balkon lub taras to podstawa wyposażenia pokoju, a dziwić może właśnie ich brak.

Kolejnym ważnym czynnikiem determinującym klasę hotelu jest jego wiek tzn. rok budowy i jego remonty czy częstotliwość odświeżania infrastruktury. Goście oczekujący nowoczesnych wnętrz, nowinek technicznych powinni skupić się na hotelach nowych budowanych w XXI wieku lub na przełomie stulecia. W wielu kurortach znajdziemy hotele „stare”, ale również bardzo dobre jeśli chodzi o poziom i ilość usług, jednak styl budowy i wyposażenie pokoi może być już nadgryzione przez „ząb czasu” co może nieświadomym klientom nie przypaść do gustu.

Wybierając urlop, miejsce wakacyjne często kierujemy się ceną. Poza częstymi promocjami musimy zawsze analizować konieczność spełnienia naszych oczekiwań i potrzeb w miejscu spędzania wolnego czasu. Profesjonalni doradcy podróży nie odważą się doradzić klientowi hotelu bez bezpośredniego dostępu do plaży jeśli klient tego oczekuje. Udając się na wakacje z rozbieganymi dziećmi zależy nam na ich radości dlatego hotel z atrakcjami pomoże wypocząć zarówno naszym pociechom jak i rodzicom. Uśmiechnięte dzieci to szczęśliwe dzieci: plaża, baseny, aqua parki, animacje, lody, gofry, zabawy… Czego to się nie robi dla dzieci?! 🙂

Goście a hotele

Podczas branżowych rozmów z hotelarzami wymieniamy się poglądami. Menadżerowie obiektów też narzekają na gości, jak i goście na hotele. Bardzo niesprawiedliwe jest negatywne ocenianie hotelu 3* za brak animacji, zjeżdżalni czy brak innych usług. Idąc dalej, duże plażowe hotele 5- gwiazdkowe oferujące wszystko czego dusza zapragnie też bywają karcone za nadmierną ilość atrakcji, kolejki na śniadaniu czy hałas przy basenie.  Wybierajmy wakacje takie jakich oczekujemy – abyśmy byli zadowoleni i szczęśliwi. Doradcy IDEAL Travel dzięki swoim prywatnym podróżom znają hotele te tańsze i droższe, a spośród nich wybiorą te adekwatnie najlepsze. Zarezerwujemy dla Ciebie taki hotel jaki sobie życzysz! Wybierając właściwy hotel wakacyjny otrzymujemy udany urlop, o którym będziemy wiele razy wspominać tylko pozytywnie.