Przejdź do treści

Pakietowanie dynamiczne – krótko o zaletach i wadach.


Pakietowanie dynamiczne – z czym to się je?

Jeżeli kiedykolwiek w rozmowie z pracownikiem biura podróży zaskoczyła Cię informacja, że prezentowana oferta jest z tzw „pakietowania dynamicznego” to ten artykuł jest dla Ciebie! W większości przypadków, przeglądając propozycje biur podróży spotykamy się z ofertami czarterowymi. Mają one określony zestaw niezmiennych usług takich jak przelot wynajętym samolotem, zakwaterowanie, wyżywienie, transfery, ubezpieczenie, opiekę rezydenta oraz najczęściej – o ile do wylotu nie zostało bardzo mało czasu – możemy ją przyblokować na określony czas jako rezerwację opcjonalną. Bywa, że podobne pakiety budowane są na podstawie przelotów rejsowych, w których biura mają wykupione miejsca lub takie miejsca potwierdzają na nasze zapytanie (rezerwacje na potwierdzenie). Od kilku lat coraz większość popularność zyskuje natomiast wspomniane pakietowanie dynamiczne. Coraz więcej organizatorów – również tych największych – wprowadza do swojej oferty produkt tego typu. Jakie są jego najważniejsze cechy i na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Najważniejsze – przelot

Największą, chociaż oczywiście nie jedyną, różnicą między ofertą czarterową a pakietowaniem dynamicznym jest rodzaj przelotu oraz konkretne regulacje prawne, które go dotyczą. W pakietowaniu dynamicznym uwzględniane są najtańsze (nie zawsze najkorzystniejsze) opcje. Dotyczy to zarówno linii lotniczej (często linie typu low-cost) jak i rodzaju taryfy. Rzeczywiście, często oferty budowane w ten sposób są dużo tańsze, ale ma to swoje istotne odzwierciedlenie w standardzie otrzymywanej usługi. Największe różnice dotyczą braku możliwości dokonywania jakichkolwiek zmian (od zmian danych osobowych po zmiany terminu) oraz uwzględnianie przelotów typu „saver” a więc bez dodatkowych bagażów, poza bagażem podręcznym.

Pakietowanie-dynamiczne-ideal-travel-2

I tak oto, kiedy zmieniamy dane osobowe mając wykupioną ofertę wakacyjną z przelotem czarterowym najczęściej możemy dokonać to bez żadnych problemów lub u niektórych organizatorów płacąc za to opłatę manipulacyjną. W przypadku pakietowania dynamicznego zmiany takie mogą być niemożliwe lub bardzo drogie, nawet w cenie nowego biletu. Z kolei nawiązując do bagażu, przeloty czarterowe uwzględniają w standardzie bagaż podręczny oraz rejestrowany (najczęściej 20kg, na niektórych trasach 15kg). Wykupując ofertę dynamiczną musimy mieć świadomość iż taki bagaż prawie zawsze nie jest wliczony w cenę podstawową, a jego dokupienie może wiązać się z kosztem ok 200-400 PLN (w dwie strony).

OFERTA NIE DLA POCZĄTKUJĄCYCH PODRÓŻNIKÓW

Bardzo ważna cecha, która charakteryzuje oferty pakietowania dynamicznego, o której trzeba pamiętać i o której – jako sprzedawcy – musimy informować klientów to ograniczona obsługa organizatora. Bardzo często usługi tworzące pakiet dynamiczny pochodzą od różnych dostawców, a nierzadko również od konsolidatorów takich usług (np. Booking.com). Lecimy więc linią lotniczą bez polskojęzycznej obsługi (przynajmniej jeden pracownik pokładowy mówiący po polsku jest raczej standardem przy większości połączeń czarterowych), transfer organizuje lokalny przewoźnik, w hotelu kwaterujemy się sami. Nie czeka więc na nas rezydent, nie ma dyżurów w hotelu, a wycieczki fakultatywne możemy wykupić w lokalnych biurach. Biura oferują oczywiście pełne wsparcie i opieką klienta ale odbywa się to w formie telefonicznej jako dostęp do numeru alarmowego biura lub pracownika kontrahenta w miejscu docelowym.

Pakietowanie-dynamiczne-ideal-travel-3
Korzystając z pakietowania dynamicznego często otrzymujemy telefoniczną opiekę biura podróży.

DYNAMICZNE DLA ZDECYDOWANYCH

Pamiętajmy o jeszcze jednej, niezwykle ważnej kwestii. Oferta pakietowania dynamicznego jest aktualna przez krótki czas, a jej cena jest dużo bardziej zmienna niż ofert czarterowych. Co to oznacza dla Klienta? Otóż, musi on być zdecydowany i tej decyzji pewny i świadomy jej nieodwracalności. Kiedy taka oferta zostanie mu zaproponowana może nie być aktualna przed dłuższy czas. Jej cena może się wahać, zarówno maleć, jak i wzrastać ( w zależności od wahań cen biletów lotniczych ) oraz jej zaakceptowanie jest tożsame z koniecznością wykupu. Po rezerwacji nie ma więc co liczyć na możliwość wycofania się bowiem bilety lotnicze są szybko wykupowane, aby właśnie w podanej cenie, po aktualnej taryfie przelotu się zmieścić. Może się jednakże zdarzyć, że po zaakceptowaniu oferty, cena zostanie zaktualizowana i uwzględni „świeże” zmiany. W takiej sytuacji, nowa cena zostanie przedstawiona i Klient ma ponownie możliwość jej zaakceptowania lub przerwania procesu rezerwacji.

REWOLUCJA – NIEZNANA ALE POTRZEBNA

Reasumując przedstawione powyżej informacje, warto zaznaczyć, że dzięki ofertom z pakietowania dynamicznego znacznie zwiększyło się spektrum ofert dostępnych w systemach rezerwacyjnych. Było to dla wielu osób – zarówno sprzedawców jak i klientów – niezbadanym gruntem do którego podchodzili z pewną dozą ostrożności i uzasadnionego ograniczonego zaufania. Szybko jednak przekonaliśmy się wszyscy, że pakietowanie dynamiczne funkcjonuje bez zarzutów i buduje wokół siebie grono zadowolonych i przekonanych do tej formy klientów. Jak za każdym razem, najważniejsze jest rzetelne informowanie na czym polegają oferty pakietowane dynamicznie, jakie są zalety a jakie okoliczności, które je charakteryzują. Będąc świadomym wszystkich za i przeciw możemy stać się beneficjentami dobrych ofert, niskich cen i wielu ciekawych propozycji. Znaleźć to wszystko można u sprawdzonych Organizatorów tego typu podróży, jak np Biuro Podróży Yobboo czy Exim Tours (źródło: www.slonceplaza.pl).