Przejdź do treści

Indywidualne zwiedzanie wynajętym samochodem to zdecydowanie coraz bardziej lubiana i popularna forma. Daje dużą mobilność i niezależność, której nie mamy podróżując autokarem ze zorganizowaną grupą. W dodatku ceny wynajmu są bardzo przystępne, infrastruktura w wielu krajach coraz lepsza, przepisy bardziej przejrzyste. Jeżeli tylko cenimy spokojne zwiedzanie, nie boimy się wyzwań, nie mamy ograniczeń językowych i oczywiście lubimy jeździć samochodem to ta forma jest dla nas. O czym należy pamiętać wynajmując samochód za granicą? Gdzie to zrobić? Jakie należy spełnić warunki? Zapraszamy do lektury.

1. Po pierwsze, prawo jazdy!

Zanim przejdziemy do szczegółowych aspektów dotyczących umowy wynajmu i miejsc gdzie taką umowę możemy zawrzeć to nie zapominajmy o kluczowym dokumencie umożliwiającym poruszanie się samochodem za granicą.

Polskie prawo jazdy na mocy prawa wspólnotowego Unii Europejskiej umożliwia poruszanie się w krajach członkowskich bez dodatkowych dokumentów. Listę tych krajów uzupełnia Norwegia, Islandia, Szwajcarii i Liechtenstein. Warto na bieżąco kontrolować prawo dotyczące respektowania naszego dokumentu w innych krajach. Dla przykładu, w Stanach Zjednoczonych obowiązuje konwencja o akceptowania naszego dokumentu przedstawionego wraz z ważną wizą turystyczną, a w Wielkiej Brytanii, po wyjściu królestwa z Unii Europejskiej polskie prawo jazdy będzie obowiązywać na mocy wcześniejszych porozumień, ale bardzo możliwe, że przez określony czas. Przepisy te, są więc jak w każdej innej dziedzinie dynamiczne. Warto je więc kontrolować krótko przed planowaną podróżą.

Pewne jest jednak to, że jeżeli chcemy mieć większe zabezpieczenie, że nasz dokument nie zostanie zakwestionowany przez miejscową policję, to wyrobić możemy (a w niektórych przypadkach oczywiście wręcz musimy) międzynarodowe prawo jazdy. Sam fakt wyrobienia tego dokumentu nie wiąże się z dodatkowymi egzaminami, a jedynie z koniecznością złożenia wniosku (np. w Starostwie Powiatowym lub w odpowiednim Wydziale Komunikacji) oraz z obowiązkiem uiszczenia niewielkiej opłaty (35 pln na dzień publikacji artykułu). Ważne jest, aby wziąć pod uwagę, na którą konwencję chcemy uzyskać pozwolenie. Otóż umowy o międzynarodowym ruchu drogowym zostały podpisane w dwóch konwencjach – wiedeńskiej i genewskiej (niektóre kraje są obecne w obu). Pełna lista krajów oraz szerszy opis procedury znajdziecie tutaj. (link: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-miedzynarodowe-prawo-jazdy ). Przepisy sprawdzone? Dokumenty wyrobione? Szukamy auta!

2. Gdzie bezpiecznie wynająć samochód?

Jeżeli mamy już zaplanowaną kolejną podróż i przygotowane dokumenty uprawniające do prowadzenia pojazdu to czas zastanowić się gdzie najkorzystniej i przede wszystkim bezpiecznie możemy go wynająć. Do dyspozycji mamy najróżniejsze kanały – zarówno miejsca rezerwacji, jak i odbioru zarezerwowanego samochodu. Postaraliśmy się je wszystkie zebrać w jedno zestawienie.

Serwisy internetowe konsolidujące ofertę (np. www.rentalcars.com).

+ PLUS +– MINUS –
Duża liczba dostawców w jednym miejscu – łatwe porównanie ceny bazowej wynajmu.Brak łatwego i szybkiego kontaktu z działem obsługi klienta.
Przejrzysty interfejs, intuicyjne wyszukiwanie i rezerwacja.Usługa tylko do momentu finalizacji transakcji. Obsługa po sprzedaży, u docelowego usługodawcy.
Możliwość wykorzystania mili z lotniczych programów lojalnościowych.Brak konsultacji w momencie dokonywania rezerwacji (jedynie FAQ na stronie).
Brak dodatkowych opłat rezerwacyjnych czy prowizji pośrednika (cena taka jak
w na stronie firmy wynajmującej).
Możliwość zwrotu samochodu w innym miejscu niż odbiór ( w ramach placówek firmy).

Strony internetowe przedsiębiorstw wynajmujących samochody (np. www.europcar.com; www.avis.com itp).

+ PLUS +– MINUS –
Szybka obsługa rezerwacji – łatwy kontakt z działem obsługi klienta.Oferty tylko jednej firmy – trudno porównać z pozostałymi usługodawcami.
Możliwość wybrania dodatkowych usług i wyposażenia z poziomu rezerwacji internetowej.Brak konsultacji w momencie dokonywania rezerwacji (jedynie FAQ na stronie lub infolinia)
Rezerwacja bezpośrednio u końcowego dostawcy.
Możliwość zwrotu samochodu w innym miejscu niż odbiór ( w ramach placówek firmy).

Biura stacjonarne globalnych przedsiębiorstw wynajmujących samochody (na lotnisku, w mieście itp.).

+ PLUS +– MINUS –
Bezpośredni kontakt ze sprzedawcą.Brak gwarancji dostępności samochodu.
Możliwość wybrania dodatkowych usług i wyposażenia.Możliwa wyższa cena niż przy wcześniejszej płatności internetowej.
Możliwość ustalenia szczegółów wynajmu i uzyskania odpowiedzi na pytania przed finalizacja transakcji.Ograniczona liczba dostawców i ograniczona dostępność kategorii samochodów.
Możliwość zwrotu samochodu w innym miejscu niż odbiór ( w ramach placówek firmy).Odbiór osobisty (możliwość podstawienia w dogodne miejsce dodatkowo płatna).

Biura stacjonarne lokalnych – niesieciowych firm wynajmujących samochody ( głównie w rejonach turystycznych).

+ PLUS +– MINUS –
Bezpośredni kontakt ze sprzedawcą.Brak gwarancji dostępności samochodu.
Możliwość wybrania dodatkowych usług i wyposażenia.Wyższe ceny w porównaniu z dużymi korporacjami i wynajmem internetowym.
Możliwość ustalenia szczegółów wynajmu i uzyskania odpowiedzi na pytania przed finalizacja transakcji.Gorszy stan floty w porównaniu z dużymi firmami.
Promocje sezonowe (poza głównymi miesiącami sezonu turystycznego).Częste problemy z klarownością zapisów umowy ( zwłaszcza dotyczących ubezpieczenia).
Częste uproszczenia proceduralne (np. brak konieczności preautoryzacji karty kredytowej ( patrz punkt 3).Możliwe problemy z dostępnością wyposażenia dodatkowego ad hoc (fotelika dla dziecka, nawigacji itp)

Przedstawiciele biur pośredniczących (rezydenci biur podróży, pracownicy w hotelach wakacyjnych).

+ PLUS +– MINUS –
Bezpośredni kontakt ze sprzedawcą – często w języku ojczystym (rezydencji biur podróży).Brak gwarancji dostępności samochodu.
Możliwość wybrania dodatkowych usług i wyposażenia.Wyższe ceny w porównaniu z dużymi korporacjami i wynajmem internetowym.
Możliwość ustalenia szczegółów wynajmu i uzyskania odpowiedzi na pytania przed finalizacja transakcji.Gorszy stan floty w porównaniu z dużymi firmami.
Promocje sezonowe (poza głównymi miesiącami sezonu turystycznego).Możliwe problemy z dostępnością wyposażenia dodatkowego ad hoc (fotelika dla dziecka, nawigacji itp)
Częste uproszczenia proceduralne (np. brak konieczności preautoryzacji karty kredytowej ( patrz punkt 3).
Umowa i jej warunki sprawdzone i rekomendowane przez touroperatora lub hotel.

3. Wymagane dokumenty.

Po rezerwacji samochodu lub wyborze miejsca gdzie chcemy dokonać wynajmu musimy przygotować wszystkie dokumenty, które do takiego wynajmu nas uprawnią. W większości przypadku dokumenty te będą podobne. Jedynie w przypadku lokalnych wypożyczalni samochodów (głównie w rejonach turystycznych) lub przy korzystaniu z pośrednictwa rezydenta biura podróży lub przedstawiciela wypożyczalni rezydującego w dużych hotelach, podana procedura może być uproszczona. Zwłaszcza w zakresie konieczności preautoryzacji karty kredytowej. Zakładając najszerszy zakres koniecznych formalności, należy przygotować:

  • Potwierdzenie rezerwacji

Dokumenty będące dowodem finalizacji transakcji. Wysyłany po rezerwacji na stronach internetowych pośredników lub bezpośrednio firm wynajmujących. Obecnie najczęściej jest już akceptowana forma elektroniczna potwierdzania – potrzebna jedynie do wglądu lub w celu podania numeru rezerwacji.

  • Paszport lub dowód osobisty

Dokument potwierdzający naszą tożsamość jako osoby wynajmującej. Dane muszą być zgodne z tymi podanymi podczas dokonywania rezerwacji. W przypadku gdy zgłaszamy większą liczbę kierowców, lub kierowca nie jest wynajmującym, musimy przedstawić dodatkowe dokumenty wszystkich osób, które mają być uprawnione do prowadzenia pojazdu. Większość wypożyczalni ma ograniczenia dotyczące wieku kierowców (najczęściej od 25 do 70 roku życia). Okazując dokument, informacja ta jest weryfikowana.

  • Prawo jazdy

Polski lub międzynarodowy dokument. Szczegółowo opisany w punkcie 1.

  • Karta kredytowa

Bardzo ważny dokument wymagany przez większość wypożyczalni (z pewnością przez wszystkie duże, międzynarodowe firmy). Ważne jest aby dokumenty był ważny i wystawiony na dane zamawiającego. Uwaga! Nie uda się wynająć samochodu przedstawiając kartę debetową, nawet jeżeli mamy na niej przygotowane środki i nawet jeżeli płacimy nią w internecie. Karta kredytowa w trakcie podpisywania umowy najmu jest autoryzowana, a określona w umowie kwota depozytu (tzw. wkład własny) jest blokowana. Jeżeli oddajemy samochód w nienaruszonym stanie, z taką samą ilością paliwa jak przy odbiorze oraz nie zostają naliczone na tablicę rejestracyjną mandaty z radarów lub płatnych dróg to depozyt jest w pełni zwracany na nasze konto.

Pamiętajcie, żeby unikać takich dróg wypożyczonym samochodem 🙂

4. Cena bazowa , a cena końcowa.

Przeglądając strony internetowe i analizując ceny wynajmu samochodu możemy łatwo zauważyć, że są one bardzo atrakcyjne. W wielu miejscach tygodniowe wynajęcie samochodu to koszt jedynie 300-400 pln. Cena jednak może dość szybko wzrosnąć, a rezerwację na portalach internetowych porównać można do zakupu biletu w tanich liniach lotniczych, gdzie na każdym etapie rezerwacji proponowane są nam dodatkowe usługi. Podana cena bazowa jest więc punktem wyjścia, a wzrosnąć może na skutek kilku podstawowych czynników.

  • Wyższa kategoria samochodu

Najniższa cena bazowa dotyczy samochodów najniższej klasy rezerwacyjnej – a więc pojazdów kategorii A, B czy C (kategorie nie mają związku z kategorią prawa jazdy). Najczęsciej są to samochody trzydrzwiowe o ograniczonej pojemności bagażnika i polecane dla maksymalnie 2-3 pasażerów. Jeżeli zależy nam na większym samochodzie, dla większej rodziny, czy nawet grupy 6-7 osób, to oczywiscie musimy liczyć się z wyższą ceną bazową. Jeżeli wypożyczalnia nie dysponuje samochodem klasy którą wybraliśmy i za którą zapłaciliśmy ma obowiązek podstawić nam samochód wyższej kategorii.

  • Więcej niż jeden kierowca lub młody kierowca

Wypożyczalnie, w swojej cenie bazowej, ujmują dopuszczenie do prowadzenia pojazdu jednej osoby w określonym przedziale wiekowym (najczęściej między 25, a 70 rokiem życia). Jeżeli planujemy współdzielić kierownicę to musimy dodatkowego kierowcę zgłosić podczas podpisywania umowy. Dopisanie dodatkowej osoby/osób wiąże się z dodatkową opłatą. Również z dodatkową opłatą wiąże się zezwolenie na prowadzenie samochodu dla osoby niemieszczącej się w przedziale dozwolonego wieku. Jeżeli zatrzyma nas policja lub będziemy mieli incydent drogowy (stłuczkę, wypadek), a kierować będzie osoba nieuprawniona do tego, musimy liczyć się z konsekwencjami finansowymi i/lub prawnymi.

  • Limit kilometrów (mileage)

Wypożyczając samochód (zwłaszcza kiedy planujemy dłuższe trasy) musimy zwrócić uwagę czy mamy w umowie ograniczony przebieg pojazdu. Podawany jest najczęściej na dzień wynajmu. W większości przypadków będziemy mieli informację, że jest on nieograniczony (unlimited mileage). Natomiast jeżeli jest ograniczony, to musimy liczyć się z dopłatą za każdy kilometrów ponad podany limit. Cena za dodatkowy kilometr musi być również określona w umowie.

  • Paliwo

Z pewnością mało zaskakującym faktem jest informacja, że do ceny bazowej wynajmu musimy doliczyć zużyte paliwo. Jest to oczywiste. Trzeba jednak pamiętać, że samochód należy zwrócić z taką samą ilością paliwa, z którą go wypożyczyliśmy. Jeżeli będzie chociażby niewiele mniej paliwa w zbiorniku to często wypożyczalnie pobierają opłatę za cały bak. Może więc niefortunnie zdarzyć się że próbując oszczędzić 10 eur pozbędziemy się 50 eur z pozostawionego depozytu. Warto mieć pewność, że zostawiamy odpowiednią ilość paliwa.

  • Wyposażenie i usługi dodatkowe

Praktycznie każda dodatkowa rzecz, którą potrzebujemy w trakcie podróży lub każda niestandardowa usługa jest dodatkowo płatna. Opłaty podawane są za dzień wynajmu ( w przypadku wyposażenia ) i ogólne za wynajem ( w przypadku usług ). Najczęściej wśród dodatkowego wyposażenia znajdują się nawigacje GPS, foteliki dziecięce i łańcuchy śniegowe, a wśród dodatkowych usług dostarczenie/odbiór samochodu z wybranego miejsca, opłata lotniskowa (przy wynajmie w biurze w porcie lotniczym) czy odbiór/zwrot samochodu poza godzinami pracy biura.

Odbierając samochód, bez znaczenia czy dopiero go wybraliśmy czy zarezerwowaliśmy i opłaciliśmy wcześniej uslyszymy, że w cenie bazowej jest tylko podstawowe, standardowe ubezpieczenie. Jeżeli chcemy mieć spokój, że nie ucierpi wpłacony przy wynajmie depozyt, to możemy dokupić szereg ubezpieczeń: OC, Assistance, ubezpieczenie karoserii, ubezpieczenie kół i opon, ubezpieczenie szyb, ubezpieczenie przed kradzieżą itp. Wykup dodatkowego ubezpieczenia należy pozostawić indywidualnym decyzjom. Obiektywnie trzeba jednak powiedzieć, że opłaty za dodatkowe ubezpieczenie są wyraźnie niższe od opłat jakie są pobiera postfactum po faktycznym uszkodzeniu wypożyczonego mienia. Wykupując dodatkową polisę chroniącą szyby, koła, opony, podwozie trzeba się upewnić czy dotyczy ono każdego typu nawierzchni. W zdecydowanej większości wypożyczalnie nie dopuszczają prowadzenia pojazdu na tzw off road, poza asfaltowymi drogami. Jeżeli uszkodzenie zostanie wywołane np. odpryskiem kamienia na drodze nieutwardzonej (np. dojazd do dzikiem plaży, czy zatoki) to będziemy musieli opłacić szkodę z depozytu.

  • Uszkodzenie pojazdu

Uszkodzenia pojazdu, które nie jest objęte podstawową lub dokupioną polisą ubezpieczeniową, będzie skutkowało obciążeniem nas kwotą za naprawę. Kwota w pierwszej kolejności pobierana jest z wpłaconego depozytu (wkładu własnego). Mając okazję zobaczyć katalog cen poszczególnych uszkodzeń łatwo zauważyć, że opłaty są wygórowane. Podpisując umowę, akceptujemy jednak możliwość wystąpienia tych nieoczekiwanych opłat. Bardzo ważne przed ruszeniem pojazdu (najlepiej w obecności pracownika wypożyczalni lub parkingowego) dokonać oględzin auta i zrobić zdjęcia większych uszkodzeń. Dodatkowo uszkodzenia powinny być naniesione na rzuty samochodu na umowie najmu. Zaznacza się najczęściej krzyżykiem części auta, gdzie karoseria ma już wcześniej nabyte wady. Nie zapominajcie o tym !


Wierzymy, że powyższy artykuł pozwoli Wam dobrze przygotować się do wynajmu samochodu i unikniecie dzięki niemu nieścisłości czy dodatkowych pytań. Poza pewnymi obostrzeniami i zagrożeniami odkrywanie regionów krajoznawczych wynajętym samochodem jest doskonałą formą turystyki. Szerokiej drogi!